Az animék végtelen világa

2011. március 25. 19:53 - Kriszti-chan

De mi is az a "chan"?

Yo, Minna-san! :D

A napokban meglátogattam Blogjelenségek nevű órámat. Igen élvezetes volt, a tanár is közvetlenül, és kedvesen kérdezett bennünket a blogjainkról (Miért választottuk?, majd a témával kapcsolatban feltett egy-egy kérdést). Mikor eljutott hozzám, a következőt kérdezte: mit jelent a Kriszti-chan? Megpróbáltam neki elmagyarázni, és akkor döbbentem rá, hogy blogom indításakor nem tértem ki erre a témára (pedig szándékomban állt). Így hát most bepótlom eme hiányosságom. ^^

A magyarázkodást azzal kezdtem, hogy a japánok a nevek után használják például a "chan, san, kun, sensei, senpai/sempai, sama" kifejezéseket. Legjobban úgy lehet ezeket megérteni, ha belegondolunk, hogy például az angolban van a Sir, Miss, Mrs, Mr, Madam, Ladies, Gentleman. Nos, a japán megszólítások is ezekhez köthetők.

Ott van például a nevem után is megjelenő chan. A chan utótagot általában egy fiatalabb lány, néha fiú neve után használják. De a chan belsőbb kapcsolatot is kifejezhet. Egy általunk jól ismert, szeretett személy neve után is használatos. Például az onii-chan (fiú testvér) és onee-chan (lány testvér) esetében is találkozhatunk ezzel. Azonban itt érvényesül a kor szerinti megkülönböztetés. Ha valaki idősebb testvérét szólítja meg, akkor nem chan-t mondd, hanem sama-t (a tisztelet netovábbja :P) vagy san-t. Tehát ezzel fejezi ki a tisztelet "mértékét" is, és a két személy közötti kapcsolat szorosságát. Szülők neve után azonban soha nem rakunk chan-t. Az anya udvariasan okaasan az apa pedig otousan, tehát a san utótagot kapják. Az öcs, vagy a húg esetében is megjelenhet a san, azonban általában eltűnik, nem használatos (otoutosan-otouto, imoutosan-imouto).

A chan és a san utótagok után következik a kun. A kun utótagot általában fiatal korú fiúk neve után alkalmazzák. A sensei utótagot leggyakrabban az iskolákban használják a diákok tanáruk megszólításakor, de előfordul munkahelyen is, vagy valamilyen harcművészet mesterével szemben. A sensei megszólítással a megszólítottat feljebbvalónkként tiszteljük. A senpai/sempai utótag is hasonló jelentéssel bír, azonban itt senpai/sempai megszólítást kaphat például az iskolában egy felsőbbéves barátunk is. A sama utótag mind közül a legudvariasabb, nemtől független (képen Rukia és az ő nii-sama-ja). Ezt egy általunk "majd hogy nem zsánerként" tisztelt személy neve után használjuk (főnökünk, vezetőnk vagy egy általunk igen tisztelt személy, akár testvér is lehet).

Előfordul az is, amikor minden utótagot elhagynak. Leggyakrabban ezt a nagyon közeli barátok teszik. Nagy megtiszteltetésnek számít, de csak akkor, ha a másik fél mondja azt, hogy hagyjuk el a chan-t, kun-t, stb-t... ha azonban ő nem mondja, akkor tilos saját döntésünk alapján elhagyni ezeket, mert ha megtesszük, akkor udvariatlan, faragatlan embereknek gondolnak majd minket, és meglehet, hogy ott lesz a kapcsolatunknak is vége. A japánok nagyon komolyan veszik ezt, és megpróbálnak mindenkivel udvariasak lenni, udvariasan megszólítani, úgyhogy tegyünk mi is így, és ameddig nem mondják nekünk, hogy Chika-chan helyett elég a Chika, addig ne is próbálkozzunk, mert lehet, hogy forró rámen landol a fejünk tetején. :P

Tehát ezeknek a megszólításoknak az alkalmazása függ a személy nemétől, korától, pozíciójától, velünk való kapcsolatától, és az udvariasságunk mértékétől is. :) Remélem nem voltam túl zavaros. ^^

6 komment
2011. március 25. 18:15 - Kriszti-chan

Pusztító földrengés - 15.nap

A reaktormag is megsérülhetett

"Ha a feltételezés beigazolódik, akkor nagyobb a veszélye annak, hogy több radioaktív szennyeződés kerül a környezetbe. Nisijama Hidehiko mindazonáltal hozzátette, hogy a szóban forgó reaktornak van valamennyi megtartó képessége. Ebből az következne, hogy a 3. blokk magja sérült meg. Helyi szakemberek szerint a károsodás inkább más berendezést érhetett, vagy a vezetékhálózatot vagy a pihentető medencét. A sérülés akkor keletkezhetett, amikor március 14-én hidrogénrobbanás történt a 3. blokk másodlagos konténmentjében, vagyis a nem hermetikusan záró reaktorépületben.

Közben a japán atomenergia ügynökség azt közölte, a csütörtökön sugárfertőzéssel kórházba szállított munkások a biztonságos sugárdózis tízezerszeresének voltak kitéve, miközben az atomerőmű hűtésén dolgoztak - adta hírül a Reuters. A munkásokat azt követően kellett kórházba szállítani, hogy az atomreaktor közelében folytatott munkálatok alatt gumicsizmájukba radioaktív víz szivárgott, radioaktív égési sérüléseket okozva. A  fukusimai egyes számú atomerőmű két reaktorblokkjában a víz radioaktivitásának rendkívül magas szintje miatt leállították a helyreállítási munkálatokat. Az erőművet működtető áramtermelő vállalat, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) közölte, hogy az egyes és a kettes reaktort körülvevő épület földszintjén találtak erősen radioaktív vizet.

A japán maffia is támogatja a károsultakat

A japán maffiacsoportok a legszükségesebb árucikkekkel teletömött teherautókat indítottak a tokiói és a kóbei régióból Japán északkeleti részébe, amelyet a legnagyobb mértékben sújtott a március 11-i földmozgás és az azt követő szökőár.

A többek között tagjaik kifinomult tetoválásairól ismert jakuzák a brit hírügynökség tudósítója szerint "gyorsan és csendben" siettek a legrászorultabbak segítségére. A pusztító 1995-ös kóbei földrengéshez hasonlóan a kormány támogatása most is csak lassan jutott el az érintettekhez, a mintegy 300 ezer túlélőhöz, így a maffia megbízottjai sokszor elsőként értek a helyszínre.

Egyesek szerint ennek hátterében az áll, hogy a bűnözői csoportok tagjai jellemzően a társadalom kitaszítottjai, sokszor kisebbségiek - például koreaiak -, akik jól tudják, hogyan gondoskodjanak magukról társadalmi vagy állami segítség nélkül, így hatékonyan meg tudták szervezni az akciót.

Radioaktivitást mértek két japán turistán

A két japán turista légi úton érkezett valamelyik kelet-kínai városba, de azt nem közölték, hogy melyikbe.

A hatóság közleménye szerint a turistákon mért sugárzás sokkal meghaladja a megengedett mértéket. Másokra nem jelentenek veszélyt. Orvosi ellátásban részesítették őket - tette hozzá a közlemény.

Több mint tízezer áldozat

A helyi idő szerint péntek délelőtt 11-kor nyilvánosságra hozott adatok szerint 10.035 ember biztosan életét vesztette a természeti csapásban, 17.443 személyt pedig eltűntként tartanak számon.

A földrengésben és cunamiban csaknem 2800 ember sebesült meg. Az adatok szerint a mostani katasztrófa volt a legtöbb emberéletet követelő földmozgás Japánban az 1923-as Nagy Kanto-földrengés óta, amelyben több mint 142 ezer ember vesztette életét."

Forrás:www.hir24.hu/kulfold/236982/a-reaktormag-is-serulhetett-a-japan-atomeromuben.html és www.hir24.hu/kulfold/237309/a-japan-maffia-is-tamogatja-a-karosultakat.html

A japán földrengés következménye lehet a mianmari rengés. Bővebb infó: www.origo.hu/nagyvilag/20110325-a-japan-foldrenges-kovetkezmenye-lehet-a-mianmari-renges.html

Szólj hozzá!
Az animék végtelen világa
süti beállítások módosítása