
A detonációkat követően hatalmas füstoszlop emelkedett a levegőbe a nukleáris létesítmény fölé. A robbanások a fukusimai atomerőműnek abban az épületében történtek, ahol a nukleáris reaktor működik, de a légmentesen zárt, fémből készült reaktorház állítólag nem sérült meg a detonációkban a japán hatóságok szerint.
„Megerősíthetem, hogy a robbanások nem okoztak kárt a reaktorházban, amely sértetlen maradt. A detonációkat pedig az okozta, hogy egy utórengés romba döntötte az épület falát” - mondta a japán kormány kabinetfőnöke.
A fukusimai atomerőmű két telepe a japán fővárostól, Tokiótól mintegy 240 kilométerre észak-keletre működik. A robbanások az egyes számú telepen, azt követően történtek, hogy a hatalmas erejű földrengés után az atomerőműben megszakadt az áramszolgáltatás. Emiatt azonnal leállt a nukleáris erőmű hűtőrendszere és sugárzó anyag szivárgott ki a létesítményből.
A detonációkat követően pedig közölték, hogy a reaktor hűtését időközben megoldották, és az erőműben megemelkedett nyomást is sikerült csökkenteni, így állítólag folyamatosan csökken a kiszivárgó sugárzó anyagok mennyisége is.
Ennek ellenére 20 kilométeres sugarú körre kiterjesztették az evakuálási övezetet és a híradásokban arra szólították fel az embereket, hogy maradjanak zárt térben, kapcsolják ki a légkondicionálókat és ne igyanak vezetékes vizet.
Ezer fölé emelkedhet a halottak száma
Legalább 413 ember meghalt, de az eltűntekkel együtt ezer fölé emelkedhet az áldozatok száma a Japánban történt pénteki földrengés után. A katasztrófában több mint ezer ember meg is sérült. Sendai városában volt az egyik legsúlyosabb a pusztítás, az egymilliós település tengerpartján több mint kétszáz holttestet találtak. A szigetországban 5,6 millió háztartásban nincs áram, és több mint egymillió maradt víz nélkül. Több mint 215 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát a földrengés után a szigetország keleti és északi részén. Őket átmeneti szállásokra, menedékhelyekre költöztették.
A baptisták megérkeztek Tokióba
Megérkeztek szombat hajnalban Tokióba a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai. Ők jelenleg arra várnak, hogy találkozzanak a RESCUE 24 globális mentőcsapat amerikai tagjaival. A Szeretetszolgálat készenléti csoportjának kiutazására azonban egyelőre nincs szükség.
Túlélőket találtak a tengeren
A japán haditengerészet kutatóhelikoptere megtalált egy hajót, amelyet a pénteki földrengést követő szökőár sodort a partközeléből a nyílt tengerre, a fedélzeten lévő 81 embert biztonságban kimenekítették - jelentette a Jiji Press japán hírügynökség. A hajó egy japán cég tulajdona.
Egy kisvárosból tízezren tűntek elKörülbelül tízezer ember tűnt el a japán Minamisanriku kikötővárosból a pénteki 8,9-es erősségű földrengés után - a közszolgálati NHK televízió közlése szerint. A Csendes-óceán partján lévő kisvárosban a katasztrófa előtt 17 ezren éltek. A helyi hatóságok most a katonaság segítségével próbálják kideríteni, mi történt a kikötőváros lakosságának hatvan százalékával. A többiek menedékhelyeken vannak."
Forrás: RTL Híradó/ AFP/ Független Hírügynökség
Nem saját írás, ezért is van idézőjelek között!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.