Mi Japán szeretők, mindannyian tudjuk, hogy mi a manga, hiszen gyakran ez egy anime alapja. A manga a japán képregények elnevezése, íróját pedig mangakának nevezik. Egy manga olyan, mint például a Pókember, vagy hasonló kaliberű képregények. Semmi furcsaság nincs bennük, kivéve egy-két dolgot. :P És ez a pár dolog különbözteti meg őket a hagyományos képregényektől. De mik is ezek?
Az első eltérés az olvasása. A mangákat nem balról jobbra, hanem jobbról balra kell olvasni, sőt van egy önálló olvasási stílusa is. Elsőre az európai emberek számára furcsa, és érthetetlen ez a dolog, ők úgy próbálják elolvasni, ahogy általában egy könyvet szokás. Azonban ekkor jön a furcsaság...lehetetlen így olvasni! Például előbb történik meg a gyilkosság, mint hogy látnánk az áldozatot. Ekkor elgondolkozunk...miért is? És ekkor döbbenünk rá, hogy hogyan is kéne olvasni. Viszont kell egy pár alkalom ennek gyakorlására, mert agyunk "nem igazán" szeretné elfogadni ezt az olvasási stílust. Bevallom, elsőre nekem sem ment betartani a dolgokat, és volt olyan tapasztalatom, mint amit korábban példaként olvashattatok, azaz kicsit "eltévedtem" a történetben. De ha már ennyit beszéltem az olvasásról, akkor itt egy szemléltető ábra, hogyan is kéne olvasni a mangákat.
Ezen a képen láthatjuk, hogy hogyan is kéne felosztanunk egy oldalt úgy, hogy jól kövessük az eseményeket. Nos biztos vagyok benne, hogy elsőre senkinek sem sikerül így olvasnia egy mangát. :) De a legfontosabb, hogy mindig jobbról balra haladj! És akkor nem lesz gond. ^^
Második eltérésként a mangák színét említem meg. Míg a hagyományos képregények általában színesek, rengeteg színárnyalat használatával készülnek, addig a mangák minden esetben fekete-fehér színben olvashatóak. Nagyon ritkán találkozhatunk olyan mangával, ami nem tesz eleget ezen megfigyelésemnek, és az első pár oldala színes. Valószínűleg figyelem felkeltés céljából. A mangáknak általában csak a borítója színes.
A kép egy japán mangaboltot mutat. Jó lenne hazánkban is egy ilyen boltot látni, azonban egyelőre nálunk csak néhány polcon szemezhetünk mangákkal. A manga kifejezés az Edo korban született meg, ami az 1800-as évekre tehető.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.